Вишиванка – таємничий символізм у кожному стібку - Інтернет магазин одягу Едельвіка 
0 800 404 475 пн-пт з 8:30 до 17:00
Консультація експерта:
Ми в соц мережах:
0 800 404 475 пн-пт з 8:30 до 17:00
Підтримка:
0 800 404 475
0 800 404 475 Передзвоніть мені
Укр Eng
Консультація експерта:
Соціальні мережі:

  Замовити зворотній дзвінок

  Вишиванка – таємничий символізм у кожному стібку

  Вишиванка – це більше ніж одяг

  Сьогодні, як і раніше, змістовність цього атрибуту має особливе значення. Вишиванка – це унікальний ідентифікатор української народності, який виділяє нас серед інших неповторною історією та дивовижною силою  – оберігати тих, хто в неї вірить. Вже багато років цей атрибут несе у собі духовне багатство, мудрість та традиційний зв’язок багатьох поколінь, який не переривається віками.

  Історія походження українського атрибуту

  Виникнення вишивки губиться в глибині тисячоліть. Хто був основоположником ремесла вишивання достеменно невідомо, дослідники досі сперечаються щодо точного часу зародження цього мистецтва. Занурюючись в історію, відкриваються цікаві факти, які розповідають про перші археологічні знахідки орнаментованого одягу в період палеоліту. З розкопок скіфських курганів, зокрема Соколової Могили на Миколаївщині, стає відомим, що святкове вбрання  скіфів щедро оздоблювалось золотими нашивками із зображенням тодішніх символів сили та могутності – грифонів та левів. Важливим доказом, який підтверджує здогадки науковців щодо тисячолітньої історії української вишивки, став Мартинівський скарб. Він містив більше ніж двадцять виробів датованих VII століттями нашої ери, серед них була металева фігурка чоловіка з вирізьбленими узорами на грудях. Про зародження вишивки як ремесла, розповідає нам Іпатієвський літопис, де автор описав вбрання Данила Галицького, яке було обшито золотими мережками.

  І це далеко не всі факти, які доводять, що вишиванка пройшла тернистий шлях крізь віки, щоб залишитись взірцем патріотизму для мільйонів українців зараз.

  Символізм узорів і кольорів

  Таємничість орнаментів, поєднання кольорів на вишиванці зароджують інтерес до історії, що закладена в кожному стібку, до культури, яка притаманна тому чи іншому регіону. Це загадкове ремесло – ніби стародавнє письмо відтворене нитками, воно не зрозуміле пересічній людині, але все ж викликає неабияке бажання дізнатись його сакральний зміст.

  Про що розповідають нам узори на вишиванці?

  Вишивка – це вид декоративного мистецтва, який розповідає про народні традиції багатьох поколінь. Звісно, за тисячолітній період формування української вишивки, вона увібрала в себе художні елементи різних культур, але при цьому зберігала свою унікальну самобутність. Сьогодні дослідження орнаментики актуальне не тільки з погляду пізнання національної художньої спадщини, виявлення самоідентичності, але має загально людське культурне значення. Пізнаючи мистецтво вишивання, ми відкриваємо для себе силу українського духу та віри!

  Етнографи виділяють такі види орнаментики, які найчастіше зустрічаються в українській вишивці: геометричний, рослинний, тваринний. Давайте розберемо детальніше кожен із них.

  Геметричні узори – найдавніші орнаменти, які були створені людством. Тому не дивно, що на перших вишиванках зображали саме геометричні мотиви. Основними геометричними орнаментами до сьогодні залишається ромб, коло, квадрат, різноманітні спіралі та зигзаги.  Коло на вишиванці — це споконвічний образ сонця, яке дарує нам небесну божественну енергію. Це також безкінечність життєвих циклів, це життя, яке триває безперервно.  Квадрат символізує довершеність, досконалість, гармонію і внутрішній спокій.  Ромб втілює плодючість людини і землі. Він складається із двох трикутників, які символізують чоловіче і жіноче начало та їх цілісність. Зигзаги – це символи води. Спіраль також відома, як символ нескінченності буття, безперервний цикл життя

  В основі рослинного орнаменту лежить прагнення перенести у вишивку красу природи. В українській вишивці часто використовуються такі мотиви, як виноград, хміль, дубове листя, барвінок, мак, калину та інші. Всі вони переплітаються в значенні та віддзеркалюють процвітання роду,  родючість, чистоту, захист, любов,  материнство, сімейне щастя.

  Тваринні мотиви –  рідкісніші, але наділені особливим сенсом. Вишивка з тваринним орнаментом часто використовувалась як оберіг – захисний символ. Такі орнаменти на українських вишиванках відображають зв’язок з природою та віру в захисну силу тварин. Найчастіше зустрічаються такі зображення тварин або птахів – ведмедя, оленя, півня, соловейка, лелеки, голуба, які символізують силу, відвагу, духовність та мир.

  Які кольори найчастіше зустрічаються в орнаментиці традиційного вбрання?

  При першій згадці про вишиванку, одразу з’являється в пам’яті вірш Дмитра Павличка, де він розповідає про кольори, які найкраще характеризують нашу культуру вишивання: «Два кольори мої, два кольори: Червоне — то любов, а чорне — то журба». Так, дійсно, ці кольори найчастіше використовувались нашими предками для вишивання, та все ж були і інші, які не рідше застосовувались та дарували унікальний сенс вишивці.

  Можна виділити п’ять основних кольорів української вишиванки: білий, червоний, чорний, синій та жовтий. Чорний колір має декілька значень:  його вважають кольором трауру, а також – це колір багатства, родючості землі. Білими нитками вишиваються вироби, що символізують духовну чистоту та чистоту помислів, невинність, добро,  також колись вважалося, що білий колір можуть носити лише незаміжні дівчата. Червоний ˗˗ це колір життя, кохання, пристрасті, продовження роду. Синій колір наші предки символізували з вірою та духовністю. Також він вважається благодатним кольором, сприяє спокійному життю. Особливе місце в українській вишивці займає жовтий колір. Вважається, що ці кольори символізують Сонце, небесний вогонь, сяйво Божественної мудрості, а також багатство.

  Сучасний погляд на традиції

  З часом вишитий одяг став не лише оберегом, але й засобом вираження індивідуальності. Хоча українські вишиванки мають старовинне коріння, вони також активно відображають сучасні тенденції та модні напрямки. Сьогодні дизайнери часто використовують традиційні узори та кольори для створення стильних моделей вишиванок. Таким чином, вишиванка стає не лише символом традицій, а й модним елементом гардеробу, що підкреслює індивідуальний стиль та смак свого власника.

  Едельвіка – це компанія, яка з початку заснування, плекає українські традиції та цінності. Наші дизайнери створюють традиційний одяг і легко інтегрують його в сучасність, ми поєднуємо звичні кольори з цікавою, часом,  неординарною вишивкою, яка розповідає про звичаї багатьох регіонів України. Едельвіка представляє колекції таких регіонів, як Бойківщина, Тернопільщина, Полтавщина, Волинь, створює унікальні патріотичні колекції, які надихають і виховують нове суспільство.

  Колекції

  Блузка жіноча

  290-23/09

  4499 грн
  Розмір:
  Колір: Білий
  Вишивка: Кольорова

  Блузка для дівчаток

  300-23/09

  2949 грн
  Розмір:
  Колір: Білий
  Вишивка: Кольорова

  Сорочка для хлопчиків

  298-23/09

  1949 грн
  Розмір:
  Колір: Білий
  Вишивка: Кольорова

  Сорочка чоловіча

  297-23/09

  2649 грн
  Розмір:
  Колір: Білий
  Вишивка: Кольорова

  Сорочка чоловіча

  296-23/09

  2649 грн
  Розмір:
  Колір: Білий
  Вишивка: Кольорова

  Сукня жіноча

  294-23/09

  5499 грн
  Розмір:
  Колір: Білий
  Вишивка: Кольорова

  Блузка жіноча

  292-23/09

  2699 грн
  Розмір:
  Колір: Білий
  Вишивка: Кольорова

  Блузка жіноча

  291-23/09

  2449 грн
  Розмір:
  Колір: Білий
  Вишивка: Кольорова

  Блузка жіноча

  289-23/09

  2699 грн
  Розмір:
  Колір: Білий
  Вишивка: Кольорова

  Сукня жіноча

  181-23/00

  5349 грн
  Розмір:
  Колір: Білий
  Вишивка: Кольорова